Option 1($$$$): I can get one of these suites for $150/night (reduced rate, owner is a friend of the instructor): https://www.mtnfunbasecamp.com/lodge-suites-cabins . But $150/night for two weeks adds up! And no pets allowed so I gotta pay for a dogsitter for 2 weeks at $100/night
Option 2($): I can drive up in my truck (vs. train/bike) and camp at that campground for $25/night. Dogs can camp with me and stay in truck during class time.
Option 3 ($$): Still camp, but train/bike up and pay for dog sitter.